Troleibusai Solaris Trollino
      

  ĮMONĖS "SOLARIS BUS & COACH" ISTORIJA TRUMPAI
 
 
Įmonės Solaris Bus & Coach istorija prasidėjo 1994-taisiais. 1994 metų rugpjūčio 2 dieną Varšuvoje Kšyštofas Olševskis atidarė Neoplan autobusų gamintojo prekybos saloną, pavadintą Neoplan Polska Sp. z o. o. (Neoplan Polska UAB). Per metus jie pristatė vos vieną autobusą - Neoplan N4020, kuris buvo vienas iš pirmąją Lenkijoje žemagrindžią autobusą, skirtas Varšuvos viešojo transporto įmonei MZA.

1995 metų rugsėjo mėnesį įmonės Neoplan Polska ir MAN drauge laimėjo pirmąjį didelį Poznanės miesto transporto įmonės skelbtą konkursą. Iš 122 autobusų 72 buvo Neoplan (9, 12 ir 15 metrų ilgio). Autobusai buvo surinkti Bolechowo-Osiedle miesto, esančio netoli Poznanės, įmonėje, kuri buvo atidaryta 1996 m. rugsėjo 5 d. Kiti užsakymai buvo tik laiko klausimas - iki 1999 m. pabaigos iš viso iš gamyklos iškeliavo 467 Neoplan autobusai (modeliai N4009, N4010, N4016, N4020 ir N4021, taip pat šiek tiek modernizuotas K4016). Visi autobusai buvo skirti tik Lenkijos rinkai.

1999 m. rugsėjo 4 d. buvo oficialiai pristatyta nauja autobusų Solaris Urbino 12, Urbino 15 ir Urbino 18 šeima. Autobusai buvo surinkti nuosavame surinkimo ceche, o patrauklų dizainą su šiai linijai būdingu priekiniu stiklu sukūrė Vokietijos įmonė IFS Design. Naujų autobusų simboliu buvo pasirinktas taksas, kurio atvaizdas matomas ant kiekvieno Solaris autobuso priekio.

1999 m. gruodį Neoplan Polska 30% savo akcijų pardavė įmonei Gottlob Auwärter GmbH. Buvo tikimasi tokiu būdu padidinti gamybos apimtis, taip pat patekti į Europos rinkas, kurios buvo iki tol nepasiekiamos. Tačiau netrukus įmonę Gottlob Auwärter perėmė koncernas MAN, tuometinis Neoplan Polska konkurentas. Buvo suformuota nauja NeoMAN grupė - tapo akivaizdu, kad pasiekti šių tikslų nepavyks, todėl akcijos buvo išpirktos atgal. Nuo 2001 m. rugsėjo 1 d. įmonė buvo pervadinta į Solaris Bus & Coach Sp. z o. o. (Solaris Bus & Coach UAB).

4 d., 60-tosios Tarptautinės komercinių transporto priemonių mugės (Internationale Automobil-Ausstellung der Nutzfahrzeuge) metu Hanoveryje - trečiosios kartos Urbino autobusai. Po dar 10 metų, 2014 m. rugsėjo 24 d., taip pat Hanoveryje, buvo pristatyta ir ketvirtoji Urbino karta.

2005 m. įmonės steigėjas išpirko vienam bankui priklaususias įmonės akcijas ir atgavo pilną įmonės valdymą. 2005 m. liepos 1 d. įmonė buvo pertvarkyta į akcinę bendrovę. Nuo tos dienos įmonės pavadinimas yra Solaris Bus & Coach S. A. Didėjant pagamintų autobusų skaičiui, reikėjo plėsti gamyklos patalpas. 2006 m. balandžio 4 d. buvo pristatytos naujos gamybos patalpos Bolechove (Bolechowo). 2009 m. gegužės mėnesį klientui buvo pristatytas 5000-tasis įmonės Solaris pagamintas autobusas, o 2014 m. kovo mėnesį - 10000-tasis.

TROLEIBUSŲ GAMYBOS ISTORIJA TRUMPAI

Jau Neoplan Polska 10-tajame dešimtmetyje mėgino sudominti Lenkijos troleibusų įmones savo produkcija. Visgi susidomėjimo nebuvo iki pat 1996 m., kuomet Liublinas įsigijo vieną pirmųjų Neoplan autobusų. Įmonė neturėjo lėšų investuoti į žemagrindžius troleibusus, todėl tenkinosi pusiau žemagrindžiais troleibusais, pagamintais pagal 8-tojo dešimtmečio pradžios Prancūzijos įmonės Berliet licenciją. Tik retas troleibusas turėjo įrengtus tiristorius ar modernų tranzistorių valdymą. Labai panašūs troleibusai buvo Gdynėje, kur troleibusai turėjo primityvų reostatų valdymą. Tychos mieste (Tychy) buvo rimta grėsmė troleibusų išlikimui, kadangi net nebuvo planuojama pirkti naujų transporto priemonių.

Padėtis pasikeitė atsiradus Solaris autobusų šeimai. Pirmoji troleibusus, pagamintus naudojant Solaris autobuso kėbulą, nusprendė pirkti Gdynės troleibusų įmonė. Traukos įranga buvo surinkta vietos įmonėje Trobus, kuri iš tiesų prieš tai buvo transporto įmonė ir turėjo didelę patirtį surenkant troleibusus.

Troleibuse buvo įrengti DC maitinimo blokai, suprojektuoti 10-tajame dešimtmetyje Varšuvos Elektrotechnikos institute (IEL), o pagaminti įmonėje "Woltan". Jie prieš tai buvo naudojami keturiuose Jelcz troleibusuose (viename Gdynėje ir trijuose Liubline).

Pirmojo Solaris troleibuso pristatymas įvyko 2001 m. kovo 11 d. Naujajai transporto priemonei buvo pasirinktas labai tikslus ir draugiškas pavadinimas. TROLLINO buvo sukurtas sujungiant žodžius TROLEJBUS (troleibusas lenkų kalba) ir autobusų šeimos vardą URBINO.

Po maždaug 3 mėnesių buvo sukonstruoti dar du nauji Trollino troleibusai. Kitaip nei dviejų ašių Gdynės troleibusas, šios transporto priemonės buvo 18 m ilgio, į juos Budapešte buvo sumontuota Vengrijos įmonės Ganz Transelektro Közlekedési Kft AC (kintamos srovės) įranga, o troleibusai buvo skirti Latvijos sostinei Rygai. Tai buvo pirmieji troleibusai su Ganz sukurta traukos įranga ir, tiesą sakant, pirmieji šios naujos firmos (atsiradusios 2000-taisiais įsigijus Ganz-Ansaldo turtą) surinkti troleibusai.

2001 metais Trobus surinko dar tris Gdynei skirtus troleibusus. Visuose buvo įrengta tokia pat DC (nuolatinės srovės) įranga (su nežymiomis modifikacijomis). 2002 m. buvo surinktas vos vienas troleibusas kitai Lenkijos įmonei Tychos mieste, tačiau netrukus Trobus bankrutavo ir tokiu būdu, surinkus vos 5 transporto priemones, baigėsi pirmasis Solaris troleibusų gamybos etapas.

Tuo tarpu atsirado naujas Trollino "gamintojas". Tai buvo Ostravos miesto transporto įmonė (DPO), kuri tuo metu atstovavo Solaris įmonę Čekijos Respublikoje. DPO troleibusų dirbtuvėse į T12 kėbulą buvo montuojama Alstom gamybos nuolatinės srovės įranga. Šis troleibusas buvo parduotas į Opavą, o puiki proga jo pristatymui buvo 2002 m. gegužės 3 d., kai šiame mieste, esančiame netoli Ostravos, buvo minimas troleibusų sistemos 50 metų jubiliejus. Šiek tiek anksčiau, per bandomuosius važiavimus, jis aplankė Teplicę (Teplice) - kitą Čekijos miestą, kur taip pat buvo minimas troleibusų sistemos jubiliejus.

Būtina paminėti, kad su šio troleibuso pristatymu baigėsi įmonės Škoda monopolis Čekijos rinkoje (prasidėjęs dar 1958 m.).

Netrukus Ostravoje buvo surinkti dar du nauji troleibusai. Juose buvo įrengta kintamos srovės įranga, pagaminta to paties gamintojo, tik jau turinčio kitą pavadinimą - Cegelec. Vienas troleibusas turėjo standartinį T12 kėbulą, kitas buvo surinktas naudojant T15 kėbulą. Šie abu troleibusai liko Ostravoje ir važinėja mieste su garažiniais numeriais 3701 ir 3601. Pastarasis troleibusas yra pirmasis triašis 15 metrų ilgio troleibusas pasaulyje, jo pristatymas įvyko Ostravoje 2003 m. kovo 15 d.

2002 m. buvo pradėtas dar kitokios komplektacijos troleibuso surinkimas. Troleibusas buvo skirtas Bukareštui, į jį turėjo būti sumontuota Rumunijos gamintojo Astra elektros įranga. Tačiau į Rumunijos rinką atėjus prancūzų kompanijai Irisbus, darbai ties šiuo konkurencingu projektu buvo sustabdyti. Gali būti, kad nebaigta transporto priemonė paslėpta įmonės Astra patalpose, laukdama geresnių laikų...

2002 m. pabaigoje klientui buvo pristatyta pirma stambesnė naujų Solaris Trollino troleibusų siunta. Tai buvo 10 vnt. T12 troleibusų su Ganz įranga, skirtų Estijos sostinei Talinui (garažiniai Nr. 315-324). Tuo pačiu metu, turint sėkmingą patirtį su dviem pirmomis transporto priemonėmis, Ganz Transelektro pamėgino dalyvauti dideliame konkurse Rygoje - buvo paskelbtas didžiulis 100 vnt. prailgintų ir 50 vnt. standartinio dydžio troleibusų pirkimo konkursas. Deja, konkursas dėl gamintojo Škoda skundų ir užsitęsusių galutinių sprendimų galiausiai buvo atšauktas. Visgi Ganz pagaliau pasisekė naujame konkurse, pagal kurį 2004-2007 m. turėjo būti pristatyta 100 vnt. prailgintų troleibusų. Pirmieji 25 nauji ilgi troleibusai atvyko į Rygą 2004 metais.

Įmonei Ganz gerai sekėsi kitose šalyse, pirmiausia - Estijoje, kur 2003-2004 m. buvo pristatyti 5 vnt. prailgintų ir 8 vnt. standartinių troleibusų. Gerai sekėsi ir Italijoje - Romos miesto transporto įmonė gavo 30 prailgintų, o Neapolio - 10 standartinio dydžio troleibusų. Visi Italijai skirti troleibusai turėjo papildomas traukos baterijas, kurios sudarė galimybę dalį trasos važiuoti nenaudojant kontaktinio tinklo.

Po 39 metų pertraukos troleibusai grįžo į Švediją - 3 vnt. Trollino troleibusų įsigijo Landskrona. Šiuose troleibusuose taip pat įrengtos papildomos baterijos, tačiau jos naudojamos tik troleibusų parko teritorijoje. Įmonei Ganz gerai sekėsi ir savoje šalyje, Vengrijoje. Budapešto transporto bendrovė BKV įsigijo šešis, o Debreceno - dešimt troleibusų. Penkiuose Debreceno troleibusuose buvo įrengti pagalbiniai dyzeliniai varikliai, o visuose Budapešto troleibusuose - atsarginiai akumuliatoriai.

Deja tuo metu įmonė Ganz susidūrė su finansinėmis problemomis. Į Rygą 2005 metais buvo pristatyti vos aštuoni troleibusai. Pusiau surinkti 17 vnt. Rygos, 10 vnt. Budapešto ir 11 vnt. Debreceno troleibusų liko įmonės "Ganz" teritorijoje Budapešte. Galiausiai 2006 m. pabaigoje bankroto administratorius pardavė šį turtą naujai įmonei "Ganz-Škoda". 2007 metais troleibusai galiausiai buvo sukomplektuoti ir perduoti klientams. Visgi 17 vnt. Rygos troleibusų buvo sumontuota įmonės Škoda įranga, o likę 50 vnt. Rygos troleibusų taip ir nebuvo pagaminti. Be to, Italijos miestui San Remo skirtų dar dviejų troleibusų kėbulai (kurie taip pat turėjo būti surinkti Budapešte) buvo išsiųsti į Ostravą.

Tuo laikotapiu iš dirbtuvių Ostravoje iškeliaudavo daug naujų troleibusų. Po 2003 m. spalį įvykusių Ostravos troleibuso Nr. 3703 demonstracinių bandymų šveicarijos miestuose Lozanoje, Ženevoje ir Šo de Fone buvo užsakyti 7 troleibusai į Šo de Foną, taip pat 10 troleibusų į kitą Šveicarijos miestą Vintertūrą.

Rinkos, kuriose dirbo įmonės Ganz, nebuvo prarastos su šios įmonės bankrotu. Solaris suteikė galimybę išbandyti Ostravoje surinktus troleibusus Lietuvoje, Latvijoje (Nr. 3601) ir Taline (Nr. 3801). Po bandymų sekė užsakymai: 45 vnt. triašių 15 metrų ilgio troleibusų buvo užsakyti Lietuvos sostinėje ir ją pasiekė 2004-2006 metais, taip pat 2007-2010 metais 14 vnt. standartinių ir 14 vnt. 18 metrų ilgio troleibusų išvyko į Taliną. Trijų Baltijos šalių reputacija kaip gerų Solaris produkcijos klientų reputacija buvo užtvirtinta užsakymu iš Kauno - čia 2006-2007 metais buvo pristatyti 42 vnt. standartinių Trollino troleibusų.

Neatsiliko ir Čekijos viešojo transporto įmonės. Ostrava ir Opava jau naudojosi Solaris troleibusais (septyni iš jų - su papildomais dyzeliniais varikliais), 2006 metais 5 troleibusus užsisakė bendra Chomutov-Jirkov miestų transporto įmonė. Per 2003-2007 m. įmonė taip pat pagamino 16 elektros įrangos komplektų troleibusams, skirtiems Gdynės (14 vnt.) ir Tychos (2 vnt.) miestams Lenkijoje. Panaši įranga sumontuota Kaunui skirtuose troleibusuose (2006-2007 m.). Du analogiški troleibusai surinkti Italijos miestui San Remo (iš pradžių juose planuota naudoti įmonės Ganz įrangą).

Lenkijos Tychos mieste 2006 m. atsirado du išskirtiniai troleibusai. Siekiant sumažinti dviejų naujų Solaris T12 kainą vietos transporto įmonė TLT savo dirbtuvėse į juos sumontavo primityvią reostatinę įrangą, kuri buvo šiek tiek modernizuota versija įrangos, naudojamos Jelcz PR110E troleibusuose nuo 9-tojo dešimtmečio. 2008 m. buvo surinktas ir trečias analogiškas troleibusas.

Neįprasta yra ir dar dviejų Ostravoje surinktų 2007 m. troleibusų istorija. Jie buvo skirti Bulgarijos sostinei Sofijai. Visgi užsakovas apsigalvojo ir atsisakė juos pasiimti, tad jie surado sau naujus namus Gdynėje (Nr. 3009) ir Opavoje (Nr. 99).

2007 m. buvo surinktas pirmas troleibusas Solaris įmonėje. Šis prototipas turėjo traukos variklį, pagamintą Lenkijos įmonėje Medcom, kuri iki to laiko gamino traukos variklius, skirtus tramvajams ir traukiniams. Iš tiesų tai buvo antrasis troleibusas, pagamintas su Medcom įranga - 2006 m. analogiška įranga buvo sumontuota į seną Liublino troleibusą. Nudažytas tuometine ryškiai raudona Liublino transporto įmonės MPK spalva troleibusas buvo išsiųstas į šį miestą bandomiesiems važiavimams. Jis tapo pirmtaku kitų dviejų troleibusų, kuriuos įmonė MPK įsigijo metų pabaigoje ir į kuriuos buvo sumontuota tokia pat įranga. Šie du troleibusai pradėjo kursuoti Liubline 2007 m. gruodžio 21 d. ir nuo tada Trollino modelio troleibusus buvo galima matyti visose jų kilmės šalies troleibusų sistemose. Prototipas taip pat liko Liubline ir iki įsigijimo 2009 m. balandžio mėnesį jis važinėjo maršrutuose su laikinu Nr. 900 (šiuo metu jo Nr. 3839).

Iš viso iki 2007 m. pabaigos buvo surinkti 334 Solaris troleibusai, iš jų 183 vnt. T12, 102 vnt. T18 ir 49 vnt. T15. Visi jie (išskyrus vieną nebaigtą prototipą su Astra įranga, kurio likimas yra nežinomas) važinėja 18 miestų 9 Europos šalyse.

Per 2008-2009 metus klientams buvo pristatyti 44 troleibusai. Lyginant su ankstesniais metais, tai buvo žymus sumažėjimas, ypač atsižvelgiant į tai, kad 14 iš jų buvo surinkti Talinui kaip dalis ilgalaikio užsakymo. Nesėkminga buvo sutartis su Kijevu (Ukraina) dėl 108 troleibusų su Cegelec ir Medcom įranga - juos buvo planuojama surinkti 2008 metais, bet projektas nebuvo įgyvendintas trūkstant finansinių garantijų.

Visgi šis sumažėjimas buvo kompensuotas atėjimu į naujas rinkas. Nors vienas naujas troleibusas Koimbra miestui (Portugalija) vargu ar galėtų būti laikomas ženkliu pasenusių transporto priemonių atnaujinimu, 25 vnt. prailgintų troleibusų užsakymas iš Zalcburgo (Austrija) 2009-2012 metams gali būti vertinamas kaip didelė sėkmė, tuo labiau kad vėliau sekė ir antrasis užsakymas iš šio miesto pagaminti dar 26 troleibusus iki 2017 metų. Verta paminėti, kad nuo 2012 metų visi į Zalcburgą pristatyti Metrostyle serijos troleibusai - jie turi išvaizdą, kuri panaši į tramvajų seriją Tramino.

Dar vienu nauju dideliu klientu tapo Bulgarija. Po 30-ties standartinių troleibusų užsakymo į sostinė Sofiją 2010 metais sekė papildomas 50-ties prailgintų troleibusų užsakymas į sostinę, taip pat 100 standartinių troleibusų užsakymas 2014-tiems metams į Burgasą, Pleveną, Stara Zagorą ir Varną.

Pirmą kartą Trollino troleibusai buvo pristatyti ir į Vokietiją (Ebersvaldė, 2010-2012 m.), taip pat į Rumuniją (Baja Marė, 2013 m.), o Ispanijos mieste Kasteljon de la Plana pirmieji Solaris troleibusai pasirodys 2014 metų pabaigoje (beje, tai bus pirmi 12 metrų ilgio Metrostyle tipo troleibusai).

Kita svarbi naujiena buvo užmegztas bendradarbiavimas su kitu elektros įrangos gamintoju, su įmone Škoda (Čekija). To rezultatas - padidėjęs užsakymų skaičius šioje uždaros rinkos šalyje, juo labiau kad transporto priemones šioje šalyje parduoda įmonė Škoda Electric a.s su Škoda prekės ženklu. Pirmieji troleibusų klientai buvo šių miestų transporto įmonės: Pardubicės (6 vnt. T15 modelis Škoda 28Tr), Jihlava (8 vnt. iš ilgalaikio 23 vnt. užsakymo, T12 modelis Škoda 26Tr) ir Teplicė (5 vnt. T12 ir 1 vnt. T15), netrukus atsirado ir daugiau užsakymų. Kai bus įvykdyti šiuo metu esantys užsakymai, dešimtyje iš 13 Čekijos troleibusų sistemų važinės 168 Solaris troleibusai su Škoda ženklu. Neskaitant Škoda gimtinės, šiuo ženklu pažymėti troleibusai parduoti ir į Bulgariją, taip pat į Latvijos sostinę Rygą, kur 2014-2018 metais bus pristatyta mažiausiai 125 vnt. prailgintų Škoda 27Tr troleibusų.

Iki šiol nedaug Solaris troleibusų buvo pagaminta bendradarbiaujant su elektros įrangos troleibusams lyderiu Europoje, įmone Vossloh-Kiepe. 2014 metais, po dviejų metų pertraukos, aštuoni sidabriniai Trollino su šio gamintojo įranga atnaujino reguliarų troleibusų eismą Specija mieste (Italija).

2011 m. gegužės mėnesįbuvo pristatytas 500-tasis Trollino troleibusas. Jį įsigijo Liublino miesto transporto kompanija. Šio įvykio svarbą sustiprina ir tai, kad kartu su šiuo (Nr. 3848) ir kitais keturiais naujais troleibusais buvo pradėtas ryškus šios iki to meto gan apleistos viešojo transporto sistemos atnaujinimas. 2014 metų pabaigoje šis miestas turės 66 troleibusus Trollino, iš kurių 12 vnt. - prailginti troleibusai.

Trys nestandartiniai Trollino troleibusai buvo surinkti Gdynėje. Tam, kad troleibusų sistema būtų konkurencinga su autobusais ir siekiant paspartinti pusiau žemagrindžių Jelcz troleibusų pakeitimą kitais žemagrindžiais troleibusais, 2004 metais transporto įmonė PKT pradėjo žemagrindžių autobusų Mercedes O405N vertimą troleibusais. Projektas buvo sėkmingas, troleibusais virto 27 šio modelio autobusai, kol 2011 metais troleibusų gamybai buvo panaudoti modernesni Mercedes Citaro autobusai. Vėliau Mercedes autobusų pirkimo teko atsisakyti dėl nepatrauklių kainų, todėl dar trys troleibusai buvo surinkti iš Solaris U12 modelio autobusų. Pastaruoju atveju buvo sumontuota įmonės Enika elektros įranga. Priešingai nei Gdynėje ir Liubline (kur dalis iš naujų troleibusų yra 38 vnt. Lenkijoje surinktų Ursus troleibusų, pagamintų kartu su Ukrainos įmone Bogdan), Tychos mieste esanti nedidelė troleibusų sistema buvo pilnai atnaujinta Solaris troleibusais.

Šioje vietoje reikia paminėti, kad Solaris troleibusai turi skirtingą ženklinimą priklausomai nuo elektros įrangos gamintojo ir pardavėjo. Trollino troleibusai yra (ar buvo) parduodami ne tik pačios įmonės Solaris Bus & Coach, juos taip pat pardavinėjo Trobus, Ganz Transelektro, Ganz-Škoda, Solaris Čekija (tik Čekijoje) ir Škoda. Jei troleibusai su Cegelec įranga - jie gauna papildomas raides AC (ar, kaip paties pirmojo troleibuso atveju, DC), kas nurodo ar jie naudoja nuolatinės, ar kintamos srovės įrangą. Troleibusai Gdynėje ir Budapešte neturi tokių ženklų, bet čia jie buvo parduodami kaip Solaris Ganz Trollino (vėliau Ganz-Škoda Trollino). Troleibusai su Medcom įranga savo ruožtu pažymėti kaip Solaris Trollino 12M. Visai kita istorija yra su troleibusais, kurie sukomplektuojami su Škoda įranga. Nors ši įmonė atsisakė pilnos gamybos su nuosavais kėbulais, ji vis dar naudoja savo tradicinius logotipus. Troleibusai su Solaris kėbulu yra parduodami kaip Škoda 26Tr Solaris, Škoda 27Tr Solaris arba Škoda 28Tr Solaris (atitinkamai T12, T18 ir T15 kėbulai).

Siekiant išvengti galimų nesusipratimų ir neaiškumų šioje svetainėje yra naudojami tik gamykliniai simboliai T12, T15 ir T18 arba Solaris Trollino 12, Solaris Trollino 15 ir Solaris Trollino 18. Kiti simboliai pateikiami konkrečių transporto priemonių detaliuose aprašymuose.

Atnaujinta: 2014 m. rugsėjo mėn.

į puslapio viršų
   




stat4u